ثبت جهانی گل مریم و پرتقال دزفول در حال پیگیری است

ثبت جهانی گل مریم و پرتقال دزفول در حال پیگیری است
۱۴۰۲-۱۰-۰۹
111 بازدید

به گزارش عماریون، بهروز قمرزاده روز شنبه در نشست شورای اداری شهرستان دزفول در سالن نشست‌های فرمانداری این شهرستان، با بیان اینکه دزفول قطب تولید بذر کلزا، گندم، شبدر و همچنین گل و گیاهان زینتی است، افزود: ۹۰ هزار هکتار از ۴۷۶ هزار هکتار مساحت شهرستان دزفول قابل کشت است که ۶۵ هزار هکتار از […]

به گزارش عماریون، بهروز قمرزاده روز شنبه در نشست شورای اداری شهرستان دزفول در سالن نشست‌های فرمانداری این شهرستان، با بیان اینکه دزفول قطب تولید بذر کلزا، گندم، شبدر و همچنین گل و گیاهان زینتی است، افزود: ۹۰ هزار هکتار از ۴۷۶ هزار هکتار مساحت شهرستان دزفول قابل کشت است که ۶۵ هزار هکتار از این اراضی، آبی و ۲۵ هزار هکتار دیم است.

وی با بیان اینکه گل مریم تولیدی دزفول از نظر کمی و کیفی رتبه نخست کشور را دارد، ادامه داد: سالانه بیش از ۷۶ میلیون شاخه گل در این شهرستان تولید و به سایر نقاط کشور صادر می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی دزفول بیان کرد: این شهرستان دارای سالم ترین محصولات میوه و صیفی جات کشور است و برخی محصولات آن از جمله پرتقال در کشور صاحب نام است به همین دلیل ثبت جهانی پرتغال دزفولی در فائو (سازمان جهانی خواربار و کشاورزی) شروع شده است.

۳۵ درصد مرغ خوزستان توسط دزفول تولید می‌شود

قمرزاده با بیان اینکه ۳۵ درصد گوشت سفید خوزستان توسط واحدهای تولید مرغ گوشتی دزفول تامین می‌شود، تصریح کرد: ظرفیت‌های عظیم کشاورزی دزفول جز با نفوذ علم و دانش در مزارع، باغات و واحدهای تولید دام و وجود مراکز تحققاتی و دانشگاهی در این شهرستان ممکن نیست.

وی دزفول را یکی از قطب‌های تولید گندم در خوزستان دانست و افزود: ۱۳۸ هزار تن گندم سال جاری در دزفول برداشت شد که این حجم از برداشت ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

۲.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و دامی در دزفول تولید می‌شود

قمرزاده کل محصولات تولیدات کشاورزی و دامی شهرستان را بیش از ۲.۵ میلیون تن در سال اعلام کرد و گفت: یک میلیون و ۸۳۸ هزار تن محصولات زراعی، ۷۹ هزار تن محصولات باغی،‌ چهار هزار و ۳۸۳ تن گوشت قرمز، ۳۳ هزار و ۳۲۳ تن شیر، ۳۱ هزار تن مرغ، یک هزار و ۵۱۰ تن تخم مرغ، یک هزار و ۴۷۸ تن عسل و ۲ هزار و ۱۹۰ تن انواع آبزیان سالانه در دزفول تولید می‌شود.

وی ترویج دستاوردهای علمی در مزارع و باغات را شاه کلید حل مشکل‌های مختلف کشاورزی دانست و افزود: ۹ مرکز خدمات و ۳۳ کارشناس پهنه در دزفول به ۲۰ هزار کشاورز در حال خدمات و مشاوره علمی هستند ضمن اینکه امسال به ۶ هزار نفر روز آموزش مستقیم و ۱۵ هزار نفر روز به صورت انفرادی به کشاورزان آموزش داده شده است.

ثبت جهانی گل مریم و پرتقال دزفول در حال پیگیری است

تولید ۹۸ میلیون شاخه گل بریده در دزفول

مدیر جهاد کشاورزی دزفول گفت: سالانه ۱۰۰ هزار تن ذرت دانه‌ای، یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن ‌سبزیجات، ۷۳ هزار تن مرکبات،‌ ۳۰۰ هزارتن چغدرقند، یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن علوفه،‌ ۹۸ میلیون شاخه گل بریده و ۴۳ میلیون پیاز گل مریم در دزفول تولید می‌شود.

وی افزود: تکمیل زیرساخت‌های مرز هوایی و فعال شدن پایانه صادرات هوایی در دزفول موجب تحول در کشاورزی دزفول می‌شود.

مجوز احداث ۳۰ نانوای جدید در دزفول صادر شد

مدیر جهاد کشاورزی دزفول، امنیت غذایی و تنظیم بازار از مزرعه تا سفره را از جمله وظایف این اداره دانست و اظهارکرد: مجوز ۳۰ نانوایی‌ جدید برای جبران کمبود نانوایی در دزفول صادر شده است که این واحدها به مرور احداث و وارد چرخه خدمت رسانی به شهروندان می‌شوند.

وی با اشاره به بازدیدهای تیم‌های نظارتی از واحدهای صنفی دزفول افزود: ۹۰۴ بازرسی از واحدهای صنفی، ۴۶۴ بازرسی از نانوایی‌ها و ۴۹ گشت مشترک دستگاه‌های نظارتی در دزفول انجام و ۱۶۷ واحد صنفی متخلف از جمله یک مورد احتکار برنج، ۴۶ مورد تخلف نانوایی‌ها و ‌۳۲ عمده فروشی مرغ شناسایی شد.

یک هزار و ۵۰۰ تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی در دزفول شناسایی شد

قمرزاده صیانت از اراضی کشاورزی را نیازمند همراهی همه دستگاه‌های شهرستان دانست و تصریح کرد: یک هزار و ۵۰۰ مورد تخلفات تغییر کاربری شناسایی شده که سه مورد قلع و قمع و ۵۰۰ مورد تبصره ۲ بوده است.

وی افزود: با همکاری کمیته تغییر کاربری‌ها جلوی تغییر کاربری اراضی کشاورزی دزفول گرفته می‌شود.

منبع ایرنا

برچسب‌ها:, , ,