۱۶۸ تخت بیمارستانی دزفول به دلیل نداشتن پرستار غیرفعال است

۱۶۸ تخت بیمارستانی دزفول به دلیل نداشتن پرستار غیرفعال است
۱۴۰۲-۰۹-۱۴
46 بازدید

علیرضا خسروپناه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: آمار اشغال تخت بیمارستان بزرگ دزفول ۹۰ درصد است که درصورت تخصیص جذب سهمیه جدید پرستار به این دانشگاه، بخشی از اشغال تخت در کوتاه مدت کاهش می‌یابد. وی با تشریح دلایل کمبود پرستار در دزفول گفت: طی ۴۰ سال گذشته تنها […]

علیرضا خسروپناه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: آمار اشغال تخت بیمارستان بزرگ دزفول ۹۰ درصد است که درصورت تخصیص جذب سهمیه جدید پرستار به این دانشگاه، بخشی از اشغال تخت در کوتاه مدت کاهش می‌یابد.

وی با تشریح دلایل کمبود پرستار در دزفول گفت: طی ۴۰ سال گذشته تنها ۱۰۰ تخت بستری دولتی در دزفول افتتاح شده است که ساخته نشدن بیمارستان و مراکز درمانی موجب شده است تا سهمیه مجوز استخدامی این دانشگاه هم اندک باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه ایجاد نشدن تخت‌های بیمارستانی و پایگاه‌های اورژانس منجر به تخصیص نیافتن سهمیه جذب پرستار شده است، اظهارکرد: نداشتن سهمیه جذب پرستار به دزفول در شرایطی است که این شهرستان به بیش از ۱.۵ میلیون نفر از جمعیت شمال خوزستان و استان‌های مجاور خدمات درمانی ارایه می‌کند.

وی افزود: اگرچه جمعیت شهرستان دزفول، ۵۰۰ هزار نفر است ولی براساس تفاهم نامه‌های وزارتی میان دانشگاه علوم پزشکی دزفول با شهرهای مختلف، این دانشگاه در عمل یک و نیم میلیون نفر را زیر پوشش درمانی دارد.

اشغال تخت بخش مراقبت‌های بیمارستان دزفول ۱۲۰ درصد است

خسروپناه گفت: هم اکنون میزان اشغال تخت در بیمارستان بزرگ دزفول ۹۰ و میزان اشغال تخت‌های بخش مراقبت‌های ویژه این بیمارستان ۱۲۰ درصد است.

وی ادامه داد: در شرایطی که مجتمع زنان وزایمان دزفول تنها ظرفیت ۴۵ تخت را دارد ولی به دلیل تعداد بالای مراجعه کننده هفته گذشته این مجتمع ۶۰ مادر باردار با وضعیت اضطراری را پذیرش کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول سرانه شاخص پرستار به تخت در کل کشور را ۱.۸ و در دزفول را ۷۷ صدم اعلام و اظهار کرد: سرانه کادر پرستاری به تخت نیز در دزفول ۸۹ صدم است لذا با توجه به عدد قابل قبول کشوری ۲.۵، این دانشگاه با کمبود شدید در این زمینه مواجه است.

قول‌های مساعدی برای تخصیص سهمیه جذب پرستار به دزفول داده شده است

خسروپناه گفت: هم اکنون هر پرستار در بیمارستان بزرگ دزفول وظیفه نگهداری از ۹ بیمار را دارد که در چنین شرایط و فشار کاری امکان ارایه خدمات مطلوب به همه بیماران وجود ندارد.

وی افزود: سرانه تخت مراقبت‌های ویژه به ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در دزفول ۱۱.۸ است حال آنکه این آمار حدود نصف استاندارد کشوری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به تاثیر احداث بیمارستان یازهرا(س) در کاهش فشار به کادر درمانی بیمارستان بزرگ دزفول بیان کرد: تکمیل احداث بیمارستان یازهرا(س) موجب گشایش در منطقه شمال خوزستان می‌شود.

وی با اشاره به نشست مشترک خود با معاون رییس جمهور و رییس سازمان امور استخدامی کشور برای رفع چالش کمبود پرستار در دزفول گفت: پیگیری‌هایی برای اخذ مجوز استخدامی برای این دانشگاه انجام و قول‌هایی برای تخصیص سهمیه به دانشگاه‌های علوم پزشکی خوزستان از جمله دزفول داده شده است.

خسروپناه تعداد پایگاه‌های مصوب اورژانس دزفول را ۲۳ پایگاه اعلام کرد و افزود: فقط ۱۴ پایگاه شهری و جاده‌ای از این تعداد فعال است که با توجه به آمادگی برای احداث چهار پایگاه جدید تعیین سهمیه برای این پایگاه‌ها نیز در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی دزفول هم اکنون با کمبود ۱۱۸ نفر در فوریت‌های پزشکی، ۲۲۷ در مراکز بهداشت و ۵۵ بهورز دست به گریبان است.

منبع ایرنا

برچسب‌ها:, , , , ,