توسط محققان دانشگاه صنعتی دزفول انجام شد؛

توسط محققان دانشگاه صنعتی دزفول انجام شد؛
۱۴۰۲-۰۹-۰۴
28 بازدید

بومی‌سازی دستگاه اندازه‌گیری سیستم‌های زمین برای پست‌های فشار قوی   عضو هیات علمی گروه برق دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با اشاره به بومی‌سازی دستگاه اندازه‌گیری سیستم‌های زمین برای پست‌های فشار قوی و دکل‌های برق در این دانشگاه، گفت: این دستگاه قابلیت اندازه‌گیری سیستم زمین در بازه فرکانسی پایین تا وسیع و ۲.۵ مگاهرتز را […]

بومی‌سازی دستگاه اندازه‌گیری سیستم‌های زمین برای پست‌های فشار قوی

 

عضو هیات علمی گروه برق دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با اشاره به بومی‌سازی دستگاه اندازه‌گیری سیستم‌های زمین برای پست‌های فشار قوی و دکل‌های برق در این دانشگاه، گفت: این دستگاه قابلیت اندازه‌گیری سیستم زمین در بازه فرکانسی پایین تا وسیع و ۲.۵ مگاهرتز را دارد.

دکتر مهدی سردارزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین دانشگاه صنعتی دزفول و شرکت برق منطقه‌ای باختر، اظهار کرد: این تفاهم‌نامه‌ در خصوص ساخت دستگاه اندازه‌گیری سیستم‌های زمین برای پست‌های فشار قوی و دکل‌های برق منعقد شده بود و به تازگی نیز تفاهم‌نامه ساخت و تجاری‌سازی این دستگاه در اولین فن بازار تخصصی برق منعقد شد.

وی افزود: در این فن‌بازار، در مجموع سه تفاهم‌نامه در سطح کشور منعقد شد که یکی از آن‌ها مربوط به دانشگاه صنعتی دزفول بوده است.

سردارزاده با اشاره به کارکرد این دستگاه، ادامه داد: این دستگاه برای اندازه‌گیری سیستم‌های زمین ویژه پست‌های فشار قوی و دکل‌های برق به کار می‌رود.

وی گفت: این دستگاه برای اولین بار در جهان با این کیفیت ساخته شده است و قابلیت اندازه‌گیری سیستم زمین را در بازه فرکانسی پایین تا وسیع و ۲.۵ مگاهرتز دارد.

عضو هیات علمی گروه برق دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول عنوان کرد: برای اینکه طراحی سیستم زمین، طراحی درستی باشد نیاز است که اطلاعات دقیق داشته باشیم. از طرفی سیستم زمین در مقابله با صاعقه ایمن می‌شود. ارت کردن سیستم زمین یا ارت کردن یک سیستم الکتریکی، فرآیند اتصال همه قطعات فلزی یا بدنه‌های فلزی دستگاه‌های الکتریکی به زمین است و هدف آن انتقال هر نوع نشتی جریان الکتریکی در بدنه فلزی دستگاه‌ها به زمین به منظور حفاظت از جان انسان و تجهیزات است.

وی عنوان کرد: این دستگاه مورد نیاز تمام شرکت‌های برق منطقه‌ای، شرکت‌های توزیع برق و هرآنچه به سیستم زمین ارتباط دارد، است.

عضو هیات علمی گروه برق دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با بیان اینکه این دستگاه در فن بازار برق تهران مورد تقدیر قرار گرفت، گفت: نمونه تحقیقاتی دستگاه اندازه‌گیری سیستم‌های زمین برای پست‌های فشار قوی و دکل‌های برق، توسط محققان دانشگاه تولید شده است و با این تفاهم‌نامه، نمونه صنعتی نیز تولید می‌شود.

منبع ایسنا

برچسب‌ها:, , , ,